Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

Hale URAL

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı AB Programları ve Projeleri Koordinatörü

2002 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Bilgi Yönetimi bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Milliyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde muhabir olarak göreve başladı. 2003 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sermaye Piyasası Kurulu uzmanlığı eğitimi aldı. 2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı sınavla Kültür ve Turizm Uzman Yardımcısı, 2008 yılında hazırladığı “AB Turizm Politikaları ile Türkiye Turizm Politikalarının Karşılaştırılması” konulu uzmanlık tezi ile Kültür ve Turizm Uzmanı oldu.

2006 yılında geçici görevle geldiği İstanbul Valiliği Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Merkezi - Kültür Grubu İstanbul 2010 Projeleri Koordinatörü, İstanbul Valiliği Sürekli Eğitim Merkezi Kuruluş Çalışmaları, Topkapı Sarayı Müzesi Kapasite Artırılması Proje Çalışması, İstanbul’da İyi Yönetişimin Güçlendirilmesi ve Geliştirilmesi Projesi hazırlık çalışmalarını yürüttü.

2007-2008 yıllarında Avrupa Konseyi Kültür Komitesi’ne (Conseil De L’Europe Comite Culture) T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi olarak katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü adına İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti programı kapsamında yürütülen İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri Projesi, 2012 yılında Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Ankara Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri Projesi’nin koordinasyonunda görev aldı.

2008 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı Avrupa Birliği Kültür Programlarının (Avrupa Kültür Programı 2008-2013, Yaratıcı Avrupa Programı 2015-2016)  Ulusal Koordinatörü ve Türkiye-AB Mali İşbirliği Katılım Öncesi Katılım Öncesi Mali Yardım(IPA) projelerinin Bakanlık adına yürütüldüğü Kültürel İrtibat Noktası Koordinatörü olarak görevini sürdürmektedir. 2014 yılında müzakerelerine başlanan ve ülkemizin ilk Millî Arkeoloji Enstitüsü olan “ Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü” kuruluş çalışmalarının gerçekleştirildiği Avrupa Birliği- Türkiye Anadolu Arkeolojisi ve Kültürel Miras Enstitüsü Projesinin ve 2009 yılında müzakerelerine başlanan Ortak Kültürel Mirasın Korunması - Türkiye ve Avrupa Birliği Diyaloğu: Sinop Modeli Projesi I ve II proje koordinatörlüğü görevini yürütmektedir.

9. Ulusal Yayın Kongresi’nde Kütüphaneler ve Derleme Sorunları Komisyonu üyesi, VI. Ulusal Yayın Kongresi’nde Yayıncılığın Dünyaya Açılımı Komisyonu üyesi olarak; 9. ve 10. Kalkınma Planı çalışmalarında Kültür Özel İhtisas Komisyonu üyesi, 11. Kalkınma Planı çalışmalarında Yatırım Politikaları Öncelikleri Özel İhtisas Komisyonu üyesi olarak görev almıştır.

Bu websitesi, Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle oluşturulmuş ve sürdürülmüştür. Bu websitesinin içeriği yalnızca Weglobal Danışmalık A.Ş'nin sorumluluğundadır ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram