Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

Onur ÖZBAŞBUĞ

Restorasyon

ozbasbug@msn.com

1960 İzmir doğumludur.
Mimarlık Lisans Diplomasını Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesinden 1982 yılında aldı. Mimari Restorasyon Yüksek Lisans Diplomasını Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünden 1986 yılında ‘’Bizans Çağında Efes Anıtları Koruma ve Restorasyonlarında Uygulanan İlkeler’’ adlı Yüksek Lisans Tezi ile aldı. Yüksek Lisans Eğitimi boyunca; Prof. Dr. Ümit SERDAROĞLU denetiminde Assos Nekropolü kazısında ve Athena Tapınağı restorasyonunda, Prof. Dr. Recep Meriç denetiminde Sosandra Manastırı Yüzey Araştırmaları ve Röleve çalışmalarında, Dr. Friedmund HUEBER denetiminde Efes Embolos Meydanı Mazeus Mithridates Kapısı ve Monopiteros Anıtı yüzey araştırma ve restorasyonlarında asistan olarak görev yaptı. 1988 ile 2003 yılları arasında; İzmir merkez ve ilçelerinde, aralarında Hisar Camii, Akarcalı Camii, Murat Köşkü, Seyyal TANER evi gibi kamusal ve sivil mimarlık eserlerinden 20 den fazla yapının röleve, restitüsyon ve restorasyon çalışmalarının proje müellifliği ve uygulamalarını tamamladı. 2003 ile 2019 yılları arasında; Balkanlar’da ve Anadolu’da; aralarında Bosna Hersek Mostar Köprüsü, Bosna Hersek Konjic Köprüsü, Kosova Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi, Arnavutluk Tiran Ethem Bey Camii, İstanbul Küçükçekmece, Giresun Ağan ve Sevinç Köprüleri, Cizre Kırmızı Medrese ve Abdaliye Medresesi, Kayseri AGÜ Demokrasi Müzesi, Mardin Birinci Caddesi gibi dünyaca bilinen 20 den fazla restorasyon uygulamasında Restorasyon Uzmanı Proje Müdürü olarak görev yaptı. 2019 yılından buyana TÜMAŞ Türk Mühendislik Müşavirlik Müteahhitlik A.Ş. bünyesinde Proje Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Bu websitesi, Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle oluşturulmuş ve sürdürülmüştür. Bu websitesinin içeriği yalnızca Weglobal Danışmalık A.Ş'nin sorumluluğundadır ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram