Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

ANADOLU’DAKİ TÜRK ANITLARI BİRİNCİ CİLT: KAYSERİ - NİĞDE (1934)

ANADOLU’DAKİ TÜRK ANITLARI BİRİNCİ CİLT: KAYSERİ - NİĞDE (1934)

Albert Louis GABRIEL

ISBN: 978-625-7922-15-9
Tercüman: Işıtan Tual ŞEKERCİGİL
Editör: 
Sunuş: Sn. Nadir ALPASLAN
Önsöz: Hale URAL
Sayfa Sayısı: 256
Baskı Yılı: 2022
İlk Baskı Yılı: 2022
Dil: Türkçe

Orijinal Adı: Monuments Turcs d’Anatolie (I, Kayseri-Niğde, Paris 1931; II, Amasya-Tokat et Sivas, Paris 1934)

Albert-Louis Gabriel’in ilk kez 1931’de Fransızca basılan bu eseri, aslında 1927’de Maarif Vekâleti’nin desteklediği ama yazarın planladığı çerçeve içinde, çeşitli nedenlerle yarım kalan bir projenin ürünü olarak bilinmektedir. Eğer proje devam etmiş olsaydı, Gabriel’in bir cilt olarak hazırlığını yaptığı Konya’dan sonra bu büyük çalışma Adana, Tarsus, Antalya, İzmir ile Bursa’yı, ve belki diğer illeri de kapsayacaktı.

Yıllarını ülkemizde geçirmiş, tam anlamıyla Türk dostu olan, kültürümüzün hayranı yazar Anadolu’daki Türk Anıtları adlı kitabının birinci cildinde Kayseri ve Niğde’deki dağılmış bulunan anıtları inceliyor. Gabriel, bunu yaparken her anıtı değil yalnızca arkeolojik değeri olanları ele alırken tarihlendirme ile birlikte kitabelerini de araştırıyor.

Bu ilk ciltte, Kayseri ve Niğde’nin tarihçeleri, topoğrafyası ve askerî mimarisi anlatıldıktan sonra her iki şehrin camileri, medreseleri, türbeleri, sivil mimarisi ve anıtları tek tek inceleniyor.

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü, Albert-Louis Gabriel’in bu değerli kitabını dilimize kazandırırken, hem bir Türk dostunu anıyor hem de önemli bir görevi yerine getirmekten gurur duyuyor.

İncele
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of Weglobal inc. and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram