Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

ANADOLU ARKEOLOJİSİNİN UNUTULMAZ KÂŞİFLERİ

ANADOLU ARKEOLOJİSİNİN UNUTULMAZ KÂŞİFLERİ

Arş. Gör. Kaan ÜÇSU

ISBN: 978-625-7922-31-9
Tercüman: Gül Banu KAYIR
Editör: 
Sunuş: Sn. Mehmet Nuri ERSOY
Önsöz: Mehmet ULUSEL
Sayfa Sayısı: 192
Baskı Yılı: 2022
İlk Baskı Yılı: 2022
Dil: Türkçe, İngilizce

Anadolu Arkeolojisinin Unutulmaz Kâşifleri Anadolu arkeolojisine katkıda bulunan 33 önemli ismin biyografilerini sunuyor. Kitapta on dokuzuncu yüzyılın başlarında Anadolu’ya seyahat eden antik eser meraklılarından arkeoloji biliminin kurumsallaştığı dönemde kazı yapanlara dek geniş bir zaman diliminde, tarih öncesinden klasik çağlara uzanan bölge ve kentlerde, öncü nitelikte çalışma yapanların hayatları, tasarıları, gezileri ve kazıları bulunuyor. Likya’nın baş şehri Ksanthos’un kâşifi Charles Fellows’dan Hattuşa kâşifi Charles Texier’ye, Türkiye’de arkeolojiyi kurumsallaştıran Osman Hamdi Bey’den hayatı Anadolu yollarında, kazıdan kazıya koşarak geçen Theodor Makridi Bey’e, yurtdışında arkeoloji eğitimi alan ilk Türk vatandaşları Remzi Oğuz Arık ve Arif Müfid Mansel’den, modern ızgara sistemiyle kazı yapan ilk yerli arkeolog Ufuk Esin’e, Türkiye’den kaçırılmış bir heykelin peşinde Los Angeles’a giden Jale İnan’dan, Türkiye’nin en uzun soluklu kazı projesini yöneten Tahsin Özgüç’e ve Türkiye’nin ilk açık hava müzesi olan Karatepe-Aslantaş’ın kurucularından Halet Çambel’e, Anadolu Arkeolojisinin Unutulmaz Kâşifleri alanlarında fark yaratmış isimleri ve onların çalışmalarını izlerken yaklaşık 200 yıllık bir dönemde “Anadolu Arkeolojisi”nde yaşanan başat gelişmeleri takip eden bir çalışma.

İncele
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of Weglobal inc. and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram