Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

ARKEOLOJİDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

ARKEOLOJİDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

Prof. Dr. Veysi İŞLER ve Dr. Öğr. Üyesi N. Pınar ÖZGÜNER (ed.)

ISBN: 978-625-7922-16-6
Tercüman: 
Editör: 
Sunuş: Sn. Barbaros Murat KÖSE
Önsöz: Prof. Dr. Nevzat ÇEVİK
Sayfa Sayısı: 159
Baskı Yılı: 2022
İlk Baskı Yılı: 2022
Dil: Türkçe

Bu kitap başta arkeoloji lisans öğrencileri olmak üzere, sosyal ve beşerî bilimler alanında bilişim teknolojilerinin bileşenleri ve bu teknolojilerin kullanımı konusunda temel bilgilere sahip olmak isteyen lisans öğrencileri ve ilgili okuyucular için hazırlanmıştır.

Kitap, sırasıyla Bilişim Teknolojiler, Veri Yönetimi, Uzaktan Algılama Yöntemleri ve Coğrafi Bilgi Sistemleri alt başlıklarında, ele aldığı konu hakkında temel kavramların tanıtımıyla başlamaktadır. Böylece lisans eğitimi öncesinde veya sırasında herhangi bir bilişim altyapısı olmayan öğrencilerin terimler ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olması hedeflenmiştir. Temel bilgileri takip eden kısımlarda ise, arkeoloji disiplini içerisinde sıklıkla kullanılan veya ilerleyen yıllarda daha öne çıkacak bilişim uygulamaları, arkeoloji odaklı örneklerle tanıtılmıştır.

Bilişim teknolojileri oldukça hızlı biçimde gelişen bir alandır, güncel yazılımlar veya uygulamaların yerini kısa sürede daha pratik veya daha farklı uygulamalar alabilmektedir. Fakat özellikle Pandemi süreci, teknoloji okur-yazarlığı, teknoloji sahipliği gibi konularda temel bilgi ve uygulamalar konusunda eksikleri daha da görünür hale getirmiştir. Dolayısıyla, kitabın özellikle arkeoloji disiplini içerisinde bilişim teknolojilerinin uygulanmasına ilgi duyan ama nereden başlayacağını bilemeyen lisans öğrencilerine yol göstereceğini umarız.

İncele
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of Weglobal inc. and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram