Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

BİR SELEF İKİ HALEF: HALİL EDHEM ELDEM (1861-1938), AZİZ OGAN (1888-1956), ARİF MÜFİD MANSEL (1905-1975)

BİR SELEF İKİ HALEF: HALİL EDHEM ELDEM (1861-1938), AZİZ OGAN (1888-1956), ARİF MÜFİD MANSEL (1905-1975)

Tarkan KAHYA, Tuğçe AKBAYTOĞAN

ISBN: 978-635-7933-35-7
Tercüman: Burcu HALAÇ
Editör: 
Sunuş: Sn. N. MEYER LANDRUT
Önsöz: Prof. Dr. Nevzat ÇEVİK
Sayfa Sayısı: 164
Baskı Yılı: 2022
İlk Baskı Yılı: 2022
Dil: Türkçe

Tarkan Kahya ile Tuğçe Akbaytogan’ın hazırladıkları bu kitap, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin uzun kurum tarihçesini, özellikle Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyet’e geçiş dönemini ele alıyor. Müzecilik tarihimiz hakkındaki eserlerin büyük çoğunluğunun Osman Hamdi Bey’i yani İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin “kuruluş devrini” ele aldığı düşünüldüğünde, Osman Hamdi Bey sonrası müzenin tarihçesini kurumun arşivinden bazı belgelerle birlikte ele alan böyle çalışmanın ne kadar önemli olduğu son derece açıktır.

Bir Selef İki Halef adlı bu eserin ilk bölümünde, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin erken tarihçesi selefler-halefler kavramı etrafında irdelenip, müzenin bilinen kuruluş aşaması da anlatıldıktan sonra Osman Hamdi Bey’in ölümünün ardından müzenin başına geçen ve “Teşkilâtlanma Dönemi”ni inşa eden ve ağabeyinin sağ kolu, kardeş –aynı zamanda- selef olan Halil Edhem’in (Eldem) müzedeki çalışmaları inceleniyor.

Bu önemli çalışmanın, Osman Hamdi Bey ve kardeşinin İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin yönetiminden ayrılmasıyla başlayan “Halefler Dönemi'ni ele alan bölümde ise Halil Edhem Bey’den sonra halef olan ve kurumda teşkilâtlanmayı devam ettiren Aziz Ogan ile aslında Halil Bey’den sonra halef olması gerekirken İstanbul Üniversitesi’ne geçmeyi tercih eden Arif Müfid Mansel’in hayatları ve çalışmaları sözkonusu ediliyor.

İncele
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of Weglobal inc. and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram