Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

EPHESOS’UN BULUNMASI YERLEŞİM ALANI ve BÜYÜK ARTEMİS TAPINAĞININ KALINTILARI DAHİL (1877)

EPHESOS’UN BULUNMASI YERLEŞİM ALANI ve BÜYÜK ARTEMİS TAPINAĞININ KALINTILARI DAHİL (1877)

JOHN TURTLE WOOD (1821-1890)

ISBN: 978-625-7922-08-1
Tercüman: Fatma Nur NİRVEN
Editör: 
Sunuş: Sn. N. MEYER LANDRUT
Önsöz: Prof. Dr. Kutalmış GÖRKAY
Sayfa Sayısı: 492
Dil: Türkçe

Orijinal Adı: Discoveries at Ephesus: Including the Site and Remains of the Great Temple of Diana

MÖ 550’de inşa edilen Artemis Tapınağı ve etrafındaki dünya Antik Çağ’ın en önemli kültür sahalarından biridir. Ephesos’un Bulunması kayıplara karışmış bu kadim devrin yeniden keşfinin hikâyesi, arkeolojinin en büyük keşiflerinden birinin güncesidir.

İzmir-Aydın Demiryolu mühendislerinden John Turtle Wood (1821-1890) Antik Çağ aşkıyla görevinden ayrılıp, Yeni Ahit ve diğer antik metinlerin rehberliğinde Artemis tapınağını aramaya koyulur. British Museum’ın desteğiyle 1863’te Efes’te kazılara başlayan Wood, Osmanlı İmparatorluğu’nda resmi izinle ilk kazı yapan arkeologdu. 1866’da kazılar esnasında bulduğu Grekçe bir yazıt tapınağa işaret ediyordu ve Wood 31 Aralık 1869’da hedefine ulaştı. 1869 tarihli ünlü Âsâr-ı Atika Nizamnamesi Wood’un kazısıyla ortaya çıkan soru ve sorunlara doğrudan bir yanıttır.

1877’de yayımlanan bu kitap J.T. Wood’un 10 yıllık kazı macerasının mütevazı bir çetelesi, yıllara yayılan kazı ve keşif sürecinin bir anlatısıdır. Keşfi “Dünyanın Yedi Harikası”ndan biri addedilen Wood’un bir hülya uğruna kariyerinden vazgeçerek, son derece küçük bir bütçeyle sürdürdüğü çabaların bu maceralı anlatımının her satırına nüfuz etmiş arkeoloji aşkını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

İncele
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of Weglobal inc. and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram