Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

FRİG SANATI (1955)

FRİG SANATI (1955)

Ekrem AKURGAL (1911-2002)

ISBN: 978-625-7922-13-5
Tercüman: Emre GÜLER
Editör: 
Sunuş: Sn. Ulaş Gönen KIRLI
Önsöz: Fahri ARAL
Sayfa Sayısı: 224
Baskı Yılı: 2022
İlk Baskı Yılı: 2022
Dil: Türkçe

Orijinal Adı: Phrygische Kunst

Türk arkeolojisinin büyük ismi Ekrem Akurgal’ın 1955’te Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Yayını olarak Almanca basılmış bu önemli eseri, Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü tarafından ilk kez Türkçe olarak yayınlanıyor.

Bugün de önemini koruyan bu kitapta; müzelerde bulunan tüm Frig materyalleri, kazılar sonucunda elde edilen ipuçlarının da yardımıyla stilistik açıdan incelenmiş, ayrıca hem tipolojik hem de kronolojik olarak sistematize edilmiştir.

Anadolu’ya Hititlerden sonra gelen Trak boylarından olan Frigler, göçebe toplum yapısından Gordion merkezli bir krallık haline geldikten sonra zenginleşmiş; ahşaptan seramiğe, yünlü dokuma ve kilimden metal işlemeye, kaya ve pişmiş toprak kabartmalara kadar uzanan sayısız örnekler vermiştir. Eskişehir, Kütahya, Afyon’dan Ankara’ya kadar yayılan bu bölgede bugün de kültürel izlerini gördüğümüz Frigler, Yunan kültürüyle de karşılıklı olarak etkileşim içinde olmuştu. Akurgal, Friglerin kaya anıtlarını, kabartmalarını, seramik ve metal objelerini ayrıntılı olarak incelerken; bu kadim halkın inançları, konuştukları dil, kullandıkları alfabe, dinî ritüelleri, defin törenleri hakkında da önemli bilgiler veriyor.

Enstitümüz bu eserin Türkçesini yayımlayarak, arkeolojik yayın alanımızda önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

İncele
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of Weglobal inc. and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram