Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

İSLÂM SANATI VE MİMARÎSİ 650–1250

İSLÂM SANATI VE MİMARÎSİ 650–1250

Prof. Richard ETTINGHAUSEN (1906-1976) / Prof. Oleg GRABAR (1929-2011) / Marilyn JENKINS-MADINA

ISBN: 978-625-7922-11-1
Tercüman: İsmail Hakkı YILMAZ
Editör: 
Sunuş: Sn. Mehmet Nuri ERSOY
Önsöz: Fahri ARAL
Sayfa Sayısı: 408
Baskı Yılı: 2022
İlk Baskı Yılı: 2022
Dil: Türkçe

Richard Ettinghausen, Oleg Grabar ve Marilyn-Jenkins Madina’nın kaleme aldığı İslâm Sanatı ve Mimarîsi, 650-1250’de yazarlar Ortaçağ’da İslâmiyet’in Doğu’dan Batı’ya hâkim olduğu bölgelerde yaratmış olduğu sanatı ve mimarîyi tüm veçheleriyle ele alıyor.

Bu usta işi eser, İslâm’ın ilhamında şekillenen sanatsal ve mimarî estetiğin yüzyıllar ve coğrafyalar içerisindeki seyrini, karşılaşmalarını ve dönüşümlerini bizlere sunmaktadır. İslâm sanatının Endonezya’dan Libya’ya uzanan engin coğrafyada bıraktığı izleri, kültürler ve toplumlar üstü bir bakış açısıyla ele alan çalışma, ilk edisyonu 1992’de yayımlanalı beri sayısız yeni çalışmaya ilham olmuştur. Çinilerden yapılara, hat sanatından kitap sanatlarına İslâm’ın klasik dönemine odaklanan bu eserle inancın nasıl tezyin edildiğine dair bir panorama arz ediyor.

İslâm’ın bir medeniyet hüviyeti kazandığı süreci, doğuşundan yükselişine, takip eden bu müstesna kitapla İslâm topraklarındaki sanatsal birikimin tarihi bütünlüklü bir anlatıya kavuşuyor.

İncele
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of Weglobal inc. and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram