Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

KADİM UYGARLIKLARLA BULUŞMA ANADOLU’NUN ARKEOLOJİ VE TARİH ROTALARI

KADİM UYGARLIKLARLA BULUŞMA ANADOLU’NUN ARKEOLOJİ VE TARİH ROTALARI

Prof. Dr. Nevzat ÇEVİK, Öğr. Gör. Dr. Hamdi KAN, Ümit IŞIN

ISBN: 978-625-7922-07-4
Tercüman: Didem DİNÇSOY
Editör: 
Sunuş: Sn. Mehmet Nuri ERSOY
Önsöz: Doğan HIZLAN
Sayfa Sayısı: 350
Baskı Yılı: 2022
İlk Baskı Yılı: 2022
Dil: Türkçe, İngilizce

Bu kitap Türkiye sınırları içinde ve bağlantılı ana coğrafyalardaki arkeolojik tur rotalarını bir arada özetle sunmayı ve bu bahaneyle ilgili rotalarda bir zamanlar var olmuş kültürleri hatırlatmayı amaçlamaktadır. Elden geldiğince tüm ülkedeki önemli güzergahlar ve bu güzergahlarda bulunan en önemli yerleşim ve anıtları örnekleyerek ilgili oldukları uygarlıkların bilinmesini, kültür ve tarihinin hatırlatılmasını ve ziyaret edilmesini önermektedir. Bunu yaparken, klasik tur güzergâhı izlencesinden öte temaların yörüngesinde rotalar oluşturulmaya çalışılmıştır. Arkeolojik-kültürel rotalar olmakla birlikte zaman zaman doğal unsurlar da eklenmiştir. Anadolu’yu yurt tutmuş tüm uygarlıklar tarihin dibinden bugüne kadar kronolojinin her noktasındaki en bilinen varlıklarla temsil edilmeye çalışılmıştır. Türkiye sınırları içindeki rotalara 3 yurtdışı rota da eklenmiştir. Bunlar Orta Asya, Orta Doğu ve Balkanlardır. Balkanlar Osmanlı’nın İmparatorluk olduğu topraklarda, Orta Asya ise Meveraünnehir kılavuzluğunda Türklerin ayak izlerini takip ederek ve Orta Doğu da Hac Rotası kılavuzluğunda ele alınmıştır. Katalogda önerilen rotalar çoğunlukla gerçekleştirilebilir içerikteyse de yeme-içme-eğlenme-konaklama gibi alışılagelmiş detaylı bir tur izlencesi sunmamaktadır. Gidilmesi, görülmesi ve öğrenilmesi gereken ayrıcalıklı zenginliklerimizi özetle ve özel seçkiyle sunmaktadır.

Temel amaç, Anadolu coğrafyasının on binlerce yıllık derin geçmişinde yaşamış uygarlıkları tüm çeşitliliğiyle ve zenginliğiyle hatırlatıp, somut kalıntılarına dokunarak sevilmesini, benimsenmesini ve korunmasını sağlamaktır.

İncele
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of Weglobal inc. and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram