Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

PREHİSTORİK DÖNEMLERDEN GEÇ ANTİKDÖNEME GAZİANTEP ARKEOLOJİSİ

PREHİSTORİK DÖNEMLERDEN GEÇ ANTİKDÖNEME GAZİANTEP ARKEOLOJİSİ

Prof. Dr. Atilla ENGİN ve Prof. Dr. Kutalmış GÖRKAY (ed.)

ISBN: 978-625-7922-34-0
Tercüman: Selçuk SOMERSAN
Editör: Prof. Dr. Kutalmış GÖRKAY, Prof. Dr. Atilla ENGİN
Sunuş: Sn. Fatma ŞAHİN
Önsöz: Hakan TANRIÖVER
Sayfa Sayısı: 400
Baskı Yılı: 2022
İlk Baskı Yılı: 2022
Dil: Türkçe

Gaziantep, Anadolu Yarımadası’nı sınırlandıran Güneydoğu Torosları’nın güneyinde, Suriye düzlüklerine doğru uzanan Bereketli Hilal’in kuzeybatı kesiminde, Mezopotamya, Doğu Akdeniz ve Anadolu arasında yer alan bir geçiş bölgesidir. Bu nedenle Gaziantep, üzerine konumlandığı bereketli toprakları ve bölgeler arasındaki geçiş konumuyla prehistorik çağlardan itibaren insanlık tarihinde önemli bir yaşam bölgesi ve kavşak noktası olmuştur. Gazianetp ili sınırları içerisinde ve yakın çevresinde yer alan Dülük, Sakçagözü, Tilmen Höyük, Zincirli Höyük, Karkamış, Til Başar, Gaziantep Kale Höyüğü, Oylum Höyük ve Zeugma gibi merkezler uzun yıllardır kazılarla araştırılmasına ve önemli arkeolojik sonuçlar ortaya koymasına ragmen, bu bölge henüz yeterince bilinmemektedir. Gaziantep ve çevresinde arkeolojik araştırma ve kazıların sürdürülmesi bu açıdan büyük önem taşımaktadır.

Gaziantep çevresindeki geniş, verimli topraklar, Antik Çağda’da önemli kültürel, politik, dini ve askeri etkileşimlere tanık olmuştur. Erken Demir Çağı’nın başlangıcından itibaren bir kavşak yeri olan bölge, farklı etnik gruplar tarafından kesintisiz olarak iskan edilmiş ve Mezopotamya, Pers, Suriye, Yunan, Makedon ve Latin unsurlarların harmanlanmasıyla oluşan yeni kültürel sentezlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu derleme yalnızca son yıllarda gerçekleşen arkeolojik araştırmaların sonuçlarını içermemekte, aynı zamanda okuyucuya bölgenin Antik Çağ’daki genel görünümünü de sunmaktadır.

Michael Blömer Makbule Ekici - Bulut Timur Demir Atilla Engin Elif Genç Kutalmış Görkay Virginia R. Herrmann Tuna Kalaycı Metin Kartal Gülriz Kozbe Fikri Kulakoğlu Nicolò Marchetti Kathryn R. Morgan David Schloen Kemal Sertok Harun Taşkıran Zahide Ayşen Tetik Abdurrahman Uzunaslan Engelbert Winter

İncele
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of Weglobal inc. and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram