Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

SİDON KRAL MEZARI KAZISI

SİDON KRAL MEZARI KAZISI

Osman Hamdi Bey

ISBN: 978-625-7922-06-7
Tercüman: Murat ERŞEN
Editör: 
Sunuş: Sn. Mehmet Nuri ERSOY
Önsöz: Prof. Dr. Kutalmış GÖRKAY
Sayfa Sayısı: 160
Dil: Türkçe

Osman Hamdi Bey’in arkeolojik çalışmalarında önemli bir aşamaya işaret eden Sidon Kral Mezarı Kazısı Osmanlı’dan Cumhuriyet’e arkeoloji tarihimizin uluslararası tanınmasının ve buna bağlı olarak müzeciliğimizin de kurumsallaşmasının önünü açmıştır.

Bu kitap 1887 ve 1888 yılları arasında Osman Hamdi Bey tarafından yapılan Sayda kazılarının raporu olarak Fransızca kaleme alınmıştır.

Eserini, “yaptıklarımızın ve gördüklerimizin yalın anlatımından ibaret” diyerek tasvir eden Osman Hamdi’nin bu tecrübelerini okuyunca, onun ne kadar yaratıcı olduğunu, işine nasıl heyecanla sarıldığını, bilim dünyasında ona verilen değerin boşuna olmadığını bir kez daha göreceksiniz.

Sayda’ya varıp, lahitlerin bulunduğu yerdeki kuyunun başına bir akşamüstü ulaşır ulaşmaz, alelacele, merdiven dahi beklemeden bir halatla aşağı sarkmak suretiyle, elinde titrek mum ışığı eşliğinde lahit odalarına tek tek bakması onun keşif tutkusuna şahitlik eder. Çalışmalar sırasında büyük titizlik gösteren Osman Hamdi Bey, işçilerin lahitlere dokunmadan önce ellerini yıkamalarını, eldiven giymelerini adeta şart koşar. Ağlayan Kadınlar, Satraplar, İskender ile Tabnit lahidlerinin çıkarılması sırasındaki heyecanı satırlara sığmaz.

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü, bugüne kadar Türkçe olarak yayımlanmamış bu önemli eseri kültür hayatımıza sunmaktan gurur duyuyor.

İncele
This website was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of Weglobal inc. and do not necessarily reflect the views of the European Union.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram