Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

Ahmet ERTÜRK

T.C. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dış İlişkiler Daire Başkanı

Ahmet Ertürk 1978’de Gaziantep’te doğdu. Lisans eğitimini Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalında tamamladıktan sonra akademik eğitimini Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans alanında sürdürdü. 2005 yılından itibaren, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’nun kurulması ve faaliyetlerinin yürütülmesi çalışmalarını gerçekleştirdi. Bu kapsamda, birçoğu başta Avrupa Birliği tarafından olmak üzere, ulusal ve uluslararası hibe programlarından sağlanan finansal destek ile hayata geçirilen; Gaziantep Kalesi Çevre Düzenlemesi, Naib Hamamı ve Tarihi Kır Kahvesi Restorasyonu, Butik Otel Renovasyonu, Bakırcılar Çarşısı cephe düzenlemesi, Bey Mahallesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi ve benzeri, kültürel mirasın korunmasına yönelik birçok restorasyon ve sağlıklaştırma projelerini yürütmüştür.

2014 yılından bu yana Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde Dış İlişkiler Daire Başkanı olarak görev yapmaktadır. Yine bu görevin kapsamında, Gaziantep’te hayata geçirilen/geçirilecek projelere finansman sağlamak amacıyla ulusal ve uluslararası kurum/kuruluşlar, uluslararası iş birliği ajansları, uluslararası sivil toplum örgütleri, uluslararası finans kuruluşları gibi donör kuruluşların destek alanlarına yönelik proje tekliflerinin hazırlanması ve uygulama süreçlerinin koordinasyonunu yürütmektedir. Ayrıca Gaziantep’in gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na başvuru ve üyelik süreçlerini yürüterek, yine UCCN’nin Gaziantep adına odak kişisi olarak, ağın etkin bir üyesi olma çalışmalarını yürütmektedir. AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Projesi’nde, eş yararlanıcı olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi adına, projenin fikri tasarım aşamasından başlayarak tüm sürecin yürütülmesinden sorumludur.

Bu websitesi, Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle oluşturulmuş ve sürdürülmüştür. Bu websitesinin içeriği yalnızca Weglobal Danışmalık A.Ş'nin sorumluluğundadır ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram