Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

Engin ÖZENDES

Ara Güler Sergisi Küratörü

Türk fotoğrafı ve tarihi üzerine araştırmalarına 1974’te başladı. Çok sayıda yerli ve yabancı gazete, dergi ve ansiklopedide yazıları yayımlandı, jüri üyeliğinde bulundu, konferanslar verdi, TV programları hazırladı.

Fotoğraf üzerine yaptığı çalışmaları nedeniyle 1990’da Fédération Internationale de L’Art Photographique (FIAP) tarafından Excellence Fiap (ESFIAP) unvanı verildi.

Küratör olarak Türkiye’de 51, yurt dışında 20 sergi açtı. 2004-2011 tarihleri arasında, İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin Fotoğraf Sergileri Küratörü olarak görev aldı.

2016’da İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), 2017’de BUFSAD’ın (Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği) Onur Üyesi oldu. 2019’da İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) tarafından Yılın Fotoğraf Ödülü verildi. 2020’de TFSF’nin (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) Araştırmacı İnsanlar kategorisinde yılın ödülünü aldı.
Serbest küratörlük çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu websitesi, Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle oluşturulmuş ve sürdürülmüştür. Bu websitesinin içeriği yalnızca Weglobal Danışmalık A.Ş'nin sorumluluğundadır ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram