Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

İbrahim Halil ADA

Arşiv

İbrahim Halil ADA, 1962 yılında Şanlıurfa’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladıktan sonra 1987 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Dairesi Başkanlığı’nda çalışmaya başladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’ne girdi.

Memuriyeti süresince; bakanlığın desteklediği, yaptırdığı veya satın aldığı kısa film, animasyon, belgesel ve sinema filmlerinin kabulünü ve denetimini yapan komisyonda üyelik ve başkanlık görevlerinde bulundu. Belgesel, animasyon film yapım destek komisyonu üyeliği, Türkiye tanıtım, reklam filmlerinin, yurt dışında (New York - Berlin - Frankfurt) yapılan ihale ve kabul süreçlerinde komisyon üyeliği, kabul komisyonu başkanlığı yaptı.

Çeşitli kamu kurumlarının gerçekleştirdiği etkinlik ve yarışmalarda jüri üyeliği, komisyon üyeliği görevlerinin yanı sıra Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, prestij DVD film setleri yapımı, CD/DVD üretimi yapan tesislerin denetim komisyonu üyeliği yaptı.

Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü yeni tür (QR Code)  holografik bandrol ve taşınabilir elektro-optik denetim sistemi geliştirme, İhale ve Kabul Komisyonu Üyeliği ile Yüksek Güvenlikli Holografik Baskı Teknolojileri Konferansı’nda üretilen bandrolü sunmak üzere Dubai’de yapılan etkinliğe konuşmacı olarak davet edildi.

Tanıtma Genel Müdürlüğü, görsel materyal (Fotoğraf, görüntü) sayısallaştırma çalışması, Sinema Genel Müdürlüğü görüntü ve belge sayısallaştırma, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri materyal ve görüntü sayısallaştırma hazırlık çalışmalarına devam etmektedir. 2014 yılında çalıştığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden emekli olan İbrahim Halil ADA, orta derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Bu websitesi, Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle oluşturulmuş ve sürdürülmüştür. Bu websitesinin içeriği yalnızca Weglobal Danışmalık A.Ş'nin sorumluluğundadır ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram