Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

Prof. Dr. Fahri TEMİZYÜREK

Yayın Kurulu

İlk, Orta ve Lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1988 Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu ve Başbakanlık’ta memuriyet hayatına başladı.

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi anabilim dalında “Atatürk Döneminde Türkçenin Öğretimi ile İlgili Olarak Geliştirilen Devlet Politikaları” adlı çalışmasıyla yüksek lisans öğrenimini, 20.04.1999 tarihinde “Selim Sâbit Efendi ve Usûl-i Cedit Hareketi İçerisindeki Yeri” adlı çalışmasıyla doktora öğrenimini tamamladı.
Doktora eğitimi sonrası üniversiteden gelen teklif üzerine Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Türkçe Eğitimi Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalışmaya başladı.

Dışişleri Bakanlığı, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü adına birçok ülkede konferanslar verdi, araştırmalar yaptı. Hacettepe Üniversitesi, Tobb Etü Üniversitesi, Başkent üniversitesi, Kara Harp Okulu, Adalet Akademisi’nde dersler verdi.
13 farklı üniversiteden 40 akademisyenle Uluslararası Kültür ve Dil Araştırmaları adı altında sivil bir toplum örgütü kurdu.

2018-2020 tarihleri arasında Kültür Bakanlığı Danışmanlığı yaptı. Halen Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyeliği, Uluslararası Kültür ve Dil Araştırmaları Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktadır.

Bu websitesi, Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle oluşturulmuş ve sürdürülmüştür. Bu websitesinin içeriği yalnızca Weglobal Danışmalık A.Ş'nin sorumluluğundadır ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram