Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

Prof. Dr. Nevzat ÇEVİK

Takım Lideri

0532 563 3887
ncevik@akdeniz.edu.tr

Kasım 1962’de Malatya’da doğdu. Elazığlıdır. 1991’de Doktor, 2003’te Profesör oldu. Bilim Adamı, Eğitimci, Arkeolog, Yazar ve Küratördür. En önemlisi de Mimar Sebahat’ın eşi ve Mimar Ozan’la Hazar’ın babasıdır. Arkeoloji Bölüm Başkanlığı ve Müzecilik Anabilim Dalı kurucu başkanlığı; Sosyal Bilimler ve Güzel Sanatlar Enstitüleri Müdürlükleri ve Senatörlük gibi idari görevler ve Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu gibi pek çok bilimsel üyelikler yürüttü. Yüzlerce bilimsel ve popüler makalesi, kitap bölümleri ve 8 kitabı yayınlandı. Belgesel metinleri yazdı. Yüzlerce konferans verdi. Çok sayıda müze ve serginin küratörlüğü yaptı. Bilimin ve arkeolojinin halka sevdirilmesi, kültür bilincinin yükseltilmesi, koruma ve tanıtım konularında öncü çabalar gösterdi. Çok sayıda akademisyen ve öğrenci yetiştirdi. Bilimsel ve kültürel pek çok faaliyet gerçekleştirdi. Bilim, hizmet, meslek, kültür ödülleri aldı. TV’lerde çalışmaları ve yaşam hikâyesi yayınlandı. Bey Dağları, Rhodiapolis, Myra ve Andriake Kazı ve Araştırmaları gibi çok sayıda projenin kurucu başkanlıklarını Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Akdeniz Üniversitesi adına yürüttü. Bu araştırmalarda çok sayıda özgün keşfe imza attı. Ülkesine, halkına ve yaşadığı kent olan Antalya’ya katkılar vermeyi borç bildi. 30 yıldır çalışmakta olduğu Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde bilim ve eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Uzmanlık Alanları: Klasik Arkeoloji, Eskiçağ Mimarisi, Likya, Urartu, Müzecilik, Alan Arkeolojisi.

Başeseri: Lykia Kitabı.

Uzun özgeçmiş ve eserler için tıklayın

Bu websitesi, Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle oluşturulmuş ve sürdürülmüştür. Bu websitesinin içeriği yalnızca Weglobal Danışmalık A.Ş'nin sorumluluğundadır ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram