Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü

Serdar Murat GÜRSEL

T.C. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, KUDEB Başkanı

Serdar Murat Gürsel 19.08.1978 Gaziantep doğumludur. Evli ve 2 çocuk sahibidir. 2000 yılında Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 21 yıllık meslek hayatında birçok özel ve kamu projelerinde yer aldı. 2004 yılından itibaren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde çalışmaktadır. Koruma Uygulama ve Denetim Daire Başkanlığı görevini yürütmüştür. Bu kapsamda kültürel miras koruma projeleri ve uygulamaları ile bugün Türkiye’de Gaziantep modeli denilen bir kavramın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kilometrelerce uzunlukta sokak sağlıklaştırmalar, tek yapı bazında restorasyon çalışmaları ve onlarca ihtisas müzesinin yapımı ayrıca da Unesco Dünya Miras Listesi’ne dâhil etmek noktasında 3 kültürel miras alanını Unesco Geçici Listesi’ne alınması çalışmalarında yer almıştır.

AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Projesi proje yönetim ekibinde yer alarak tescilli taşınmaz kültür varlığı anıtsal yapının restorasyon sürecini gerçekleştirmiştir. Enstitünün faaliyet göstereceği lokasyonun Gaziantep olması, aslında Gaziantep’te yapılan koruma çalışmalarının geldiği güçlü noktanın bir özetidir.

Yer aldığı tüm koruma projeleri ve kültürel mirasın korunması yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması açısından çok büyük bir öneme haiz projelerden olan AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Projesi’nin bir parçası olmaktan gurur duyduğumu büyük bir memnuniyetle belirtmek isterim.

Bu websitesi, Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle oluşturulmuş ve sürdürülmüştür. Bu websitesinin içeriği yalnızca Weglobal Danışmalık A.Ş'nin sorumluluğundadır ve Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ©️ Copyright 2021
Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram